میلگرد بستر چیست ؟

برای مقاوم‌سازی ساختمان در برابر زلزله از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود که یکی از پرکاربردترین این روش‌ها استفاده از میلگرد بستر می‌باشد. در این مقاله می‌خواهیم در مورد میلگرد بستر، انواع آن و کاربرد‌هایش صحبت کنیم این میلگردها دارای شیارهای آجدار در سطح خود هستند تا تماس بهتری با ملات یا بتن برقرار کنند. فولاد در طول زمان دچار فرسایش می‌شود، سطوح این نوع میلگردهای فولادی را با پوششی از جنس روی می‌پوشانند. این پوشش قابلیت ضد زنگ دارد و باعث افزایش عمر میلگرد و پیشگیری از فرسایش زود هنگام این میلگرد‌ها می‌شود. در نتیجه با این کار، کیفیت و طول عمر میلگرد افزایش پیدا می‌کند. در ادامه به بررسی دقیق‌تر این محصول خواهیم پرداخت.

میلگرد بستر

جنس میلگرد بستر

با توجه به تعاریف و اطلاعاتی که در مورد میلگرد بستر در مرجع‌های گوناگون گفته شده است، جنس این میلگرد از فولاد ضد زنگ باید باشد. همچنین طبق بند 8-4-3-8 از مبحث هشتم مقررات ملی، سیم‌های طولی این میلگرد‌ها می‌بایست به طور کامل در دوغاب و یا ملات مدفون شود. این پوشش حداقل باید 16 میلی‌متر در نظر گرفته می‌شود، در صورتی که در معرض هوا یا خاک باشد. اما اگر در معرض هوا یا خاک نباشد، این مقدار می‌تواند حداقل 13 میلی‌متر باشد. همه این نوع میلگرد‌ها می‌بایست از جنس فولاد گالوانیزه (ضد زنگ) باشند. در هنگامی که بنا در معرض هوا یا خاک باشد یا اینکه در دیوار‌های داخلی که در شرایطی هستند که متوسط رطوبت نسبی بیشتر از 75% باشند، باید حتماً بوسیله روکش گالوانیزه یا اپوکسی در مقابل خوردگی محافظت شوند.

نحوه استفاده از میلگرد بستر در ساختمان

میلگرد بستر یک جفت مفتول طولی است که مفتول‌های عرضی به شکل نردبانی و یا خرپایی به روش جوش مقاومتی به آن متصل شده است و به دو صورت افقی یا عمودی در سازه به کار گرفته می‌شود. عاج‌های این میلگرد سبب می‌شود که به راحتی در ملات قرار بگیرد. میلگرد بستر باید در برابر رطوبت و زنگ زدن مقاوم باشد. به همین خاطر در تولید آن از روکش گالوانیزه ضد زنگ استفاده می‌شود. برای اجرای این روش، پیش از دیوارچینی می‌بایست بست آن را به حالت افقی به سازه وصل کنیم. در اسکلت‌های فلزی نصب با استفاده از میخ مخصوص فلز و تفنگ و یا بوسیله جوشکاری صورت می‌گیرد و به حالت حداقل مجموع 4 سانتی‌متر در هر 4 سمت، بست وصل می‌کنیم. اما در سازه بتنی یا از میخ مخصوص بتن و تفنگ آن و یا با استفاده از پیچ و رول بولت انجام می‌شود. بر اساس آیین‌نامه، محل قرارگیری این نوع میلگرد در هر 50 سانتی‌متر می‌باشد.

نحوه استفاده از میلگرد بستر
در مرحله بعد در زمان دیوارچینی 20 سانتی‌متر انتهایی این میلگرد را خم می‌کنیم (90 درجه). سپس آن را درون بست قرار می‌دهیم. در انتها، میلگرد درون رج مورد نظر روی بلک‌ها قرار می‌گیرد و ملات روی این میلگرد تا روی بست به اندازه حداقل 1.5 سانتی‌متر اجرا می‌شود. در گام بعدی اگر طول دیوار ما بیشتر از 360 سانتی‌متر باشد، باید همپوشانی به اندازه 25 سانتی‌متر و یا 75 برابر سایز قطر آن میلگرد، اجرا می‌کنیم و سپسمیلگردها را بوسیله مفتول می‌بندیم. نکته پایانی برای اجرای میلگرد بستر در ساختمان‌های بنایی این است که در این سازه‌ها احتیاجی به اجرای بست نمی‌باشد. فقط میلگرد را بر اساس ضوابطی که گفتیم، درون رج قرار می‌دهیم.

سایز استاندارد میلگرد بستر در بازار

میلگرد بستر غالباً با طول سه متر و مفتول چهار میل (قطر 4 میلی‌متر) تولید می‌شود. ولی یک سری از کارخانه‌ها به سفارش مشتریان این نوع میلگرد را با مفتول 6 میل هم تولید می‌کنند. عرض میلگرد بستر هم در سایز‌های 5.5 ،11 و 15 سانتی‌متر می‌باشد. وزن میلگرد بستر با توجه به عرض میلگرد و طول آن متفاوت می‌باشد و با محاسبات ریاضی به دست می‌آید. اما به طور معمول وزن میلگرد بستر نردبانی 5.5 سانتی‌متری حدوداً 670 گرم، میلگرد نردبانی 11 سانتی‌متری، 730 گرم و در نهایت نوع نردبانی و در سایز 15 سانتی‌متر دارای وزن 770 گرم می‌باشند.

مزایای میلگرد بستر

مهم‌ترین مزیت و ویژگی میلگرد بستر مقاوم‌سازی ساختمان است. میلگرد بستر دیوار‌های متقاطع را به هم متصل می‌کند. نیازی به تزریق دوغاب ندارد و به صرفه‌تر از روش‌های دیگر مقاوم‌سازی می‌باشد. از مزایای دیگر میلگرد بستر جداسازی دیوار‌ها و ستون‌ها است. این کار باعث کاهش نیرو‌های داخل صفحه دیوار می‌شود. در زیر مزایا و جزئیات این نوع میلگرد را به صورت موردی برای شما آماده کرده‌ایم:

کنترل کردن عرض و فاصله بین ترک‌های ایجاد شده بخاطر جمع شدگی و تغییر شکل‌های حرارتی.

افزایش استقامت، استحکام و همچنین شکل‌پذیری خمش خارج از صفحه دیوار

افزایش استقامت و استحکام برشی درون صفحه دیوار

افزایش انسجام دیوار‌ها در زمان وقوع زلزله و پیشگیری از ریزش برون صفحه
بهبود شکل‌پذیری دیوار و در نتیجه مقاومت در برابر ارتعاشات زمین لرزه

ایجاد اتصال مکانیکی برای نمای بنایی (سنگی یا آجری)

عدم احتیاج به بکارگیری واحد‌های بنایی با هندسه ویژه

به تغییر ساخت دیوار احتیاجی ندارد
قابلیت اتصال دیوار‌های دو لایه به هم

آیا میلگرد بستر معایبی هم دارد؟

میلگرد بستر به خودی خود هیچگونه ایرادی ندارد. اما استفاده از آن نیازمند محاسبات بسیار دقیق مدیر پروژه است. اگر طبق استاندار‌ها استفاده نشود، خسارت‌های زیادی به ساخت و ساز خواهد زد. همان‌طور که گفتیم انتخاب اندازه و مقدار مناسب میلگرد بستر نیازمند محاسبات دقیق است. بنابراین بعد از انتخاب نوع و وزن مورد نیاز، جهت اطلاع از قیمت میلگرد بستر خریدی مطمئن می‌توانید برای خرید اقدام نمایید.

کاربرد میلگرد بستر

در تولید میلگرد بستر از روش جوشکاری مقاومتی استفاده می‌شود. استفاده از این نوع میلگرد یکی از شیوه‌های استحکام و مسلح نمودن ساختمان در مقابل زلزله است. در حالت کلی ساختمان‌هایی که به صورت سفالی یا آجری ساخته می‌شوند، از مقاومت کافی در مقابل زلزله برخوردار نیستند. به همین جهت باید طوری مقاوم شوند که بتوانند بار‌ها و فشار‌های وارده در هنگام زلزله را تحمل کنند. میلگرد بستر یکی از بهترین گزینه‌ها برای انجام این کار می‌باشد.
ما می‌توانیم این نوع میلگرد را در محل‌های مختلفی از جمله دیوار‌های آجری، سفالی، دیوار‌های باربر و دیوار‌های غیرباربر قرار دهیم. نکته دیگری که وجود دارد این است که اغلب افراد می‌پرسند چرا از سایر روش‌ها برای مقاوم‌سازی و استحکام سازه‌های آجری و سفالی استفاده نمی‌شود. دلیل استفاده از این روش این است که در این نوع سازه‌ها، مشکلاتی وجود دارد که استحکام ساختمان را تحت الشعاع قرار می‌دهد. برای حل این مشکل یکی از بهترین روش‌ها، استفاده از میلگرد بستر در سازه می‌باشد.

محاسبه میلگرد مورد نیاز ساختمان

یکی از سؤالاتی که برای اکثر افراد پیش می‌آید، این است که چگونه می‌توان مقدار میلگرد مورد نیاز برای ساختمان را تشخیص داد و باید از کدام یک انواع میلگرد استفاده کرد؟ میلگرد ساده، آجدار، استنلس استیل یا …؟

باید توجه داشته باشید که طبق آیین‌نامه ملی ساختمان، 2 روش برای تشخیص و محاسبه مقدار میلگرد مورد نیاز برای مستحکم‌سازی دیواره‌ها وجود دارد.

در روش شماره یک مقدار مقطع مورد نظر را می‌توان با بررسی دیوار‌ها به صورت حدودی تخمین زد. اما در روش شماره دو در ازای هر میزان مشخص ارتفاع، یک شاخه میلگرد بستر در نظر گرفته می‌شود.

تاریخچه ساخت میلگرد بستر

تاریخچه طراحی میلگرد بستر به سال 1813 میلادی در آمریکا برمی‌گردد. این نوع میلگرد در این سال برای اولین بار تولید و مورد استفاده قرار گرفت. به دلیل کاربرد زیاد و محبوبیت، خیلی زود این نوع میلگرد در اروپا و سایر کشور‌ها نیز ساخته و مورد استفاده قرار گرفت. در ایران نیز از سال 1392 شمسی به طور رسمی در آیین‌نامه ساختمانی ایران، استفاده از این نوع میلگرد آورده شد و از آن زمان به بعد مهندسان ایرانی از این روش برای مقاوم‌سازی ساختمان‌ها استفاده کردند.

میلگرد بستر یا وال پست

وال پست مانند کلافی می‌باشد که در اندازه‌های مشخصی برای یکپارچه عمل کردن دیوار مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حقیقت آن‌ها باعث درگیری دیوار با اسکلت سازه و در نهایت مقاومت دیوار می‌شود. وال پست در واقع، نوعی نگهدارنده دیوار می‌باشد. وظیفه اصلی وال پست، منتقل کردن فشار‌های وارده از طرف زلزله و باد‌های شدید به قاب اصلی ساختمان می‌باشد که باعث عدم خراب شدن دیوار می‌شود.

وال پست‌ها دارای 2 نوع عمودی و افقی می‌باشند که نوع عمودی یا قائم، هنگامی که دهانه‌های سازه بزرگ باشند از روی تیر طبقه پایین به تیر طبقه بالا وصل می‌گردد. اجرای نوع عمودی باید به شکلی باشد که فاصله افقی بین آن‌ها از 4 متر کمتر باشد. دانستن این نکته لازم است که وال پست جایگزینی برای میلگرد بستر یا بالعکس نمی‌باشد. میلگرد بستر به همراه قلاب، گیره و وال پست‌ها یک سیستم جدید به حساب می‌آید که برای مهار دیوار‌ها استفاده می‌شود. استفاده از این شیوه مقاوم‌سازی، نسبت به سایر شیوه‌های قبلی، به چند دلیل دارای مزیت است. چند مورد از این مزیت‌ها عبارتند از: نصب آسان، مقاومت بالا، انعطاف بیشتر دیوار، اتصال قدرتمند دیوار‌های دوجداره و غیره.

فرآیند تولید میلگرد بستر

فرآیند تولید میلگرد بستر طی 2 مرحله انجام می‌گردد. در مرحله اول، ابتدا کلاف 5.5 میلی‌متری به 4 میلی‌متری در طی عملیات کشسانی تبدیل می‌شود. سپس کلاف 4 میلی‌متری به میلگرد بستر تبدیل می‌شود. پس از مرحله کشش، کلاف‌ها به کوره برده می‌شوند تا در درون کوره‌ها با دمای 900 درجه سانتیگراد پخته بشوند تا به اصطلاح فرآیند آنیل شدن روی آن‌ها شکل بگیرد. در مرحله بعدی به وسیله دستگاه‌های تمام اتوماتیک، کلاف‌های 4 میلی‌متری، ابتدا آجدار شده و سپس تبدیل به میلگرد بستر می‌شوند. علاوه بر تولید میلگرد بستر در کارگاه‌ها و کارخانجات تولیدی، سایر تجهیزات مورد نیاز برای اجرای میلگرد بستر در سازه مانند گیره، قلاب و وال پست نیز به صورت موازی تولید می‌شوند.

نحوه اجرای میلگرد بستر در دیوارها

گیره میلگرد بستربه طور کلی نحوه اجرای میلگرد بستر در دیوار از دو صورت افقی و قائم (عمودی) استفاده می‌شود. در شیوه افقی، به طور معمول آرماتور‌های 4 تا 6 میلی‌متری بکار گرفته می‌شود که به حالت نردبانی یا خرپا و در فواصل معینی بین آجر، مواد سیمانی و یا بلوک قرار داده می‌شود. می‌توان بوسیله جوشکاری آن‌ها و یا بکارگیری گیره و قلاب، برای مهار این نوع میلگرد اقدام کرد.

پیش از شروع دیوارچینی بهتر است تا بست را به صورت افقی به سازه اتصال دهیم. معمولاً نصب بست به اسکلت سازه فلزی، با استفاده از میخ ویژه فلز صورت می‌گیرد. با توجه به آیین‌نامه و به صورت استاندارد باید در هر 50 سانتی‌متر، این میلگرد قرار بگیرد. همین گونه که از اسم آن مشخص است، میلگرد بستر به صورت قائم (عمودی) در بین آجر یا بلوک‌ها قرار داده می‌شود و همچنین جهت مهار کردن آن، از قلاب، نبشی و گیره استفاده می‌کنند.

نحوه اجرای میلگرد بستر در دیوار

خرید میلگرد بستر

همان طور که گفتیم، میلگرد بستر دارای 2 نوع نردبانی و خرپایی می‌باشد که در بازار عرضه می‌شوند. هر 2 مورد در ساخت انواع سازه‌ها و در قسمت‌های مختلف آن استفاده می‌شوند. از میان این 2 نوع، مقاومت و استحکام نوع خرپایی در برابر مدل نردبانی بسیار بیشتر می‌باشد و سختی بیشتری دارد. به همین دلیل استفاده از نوع خرپایی دارای اولویت بیشتری می‌باشد.

به طور معمول قیمت میلگرد بستر با توجه به مقدار فولاد به کار گرفته شده در آن تعیین می‌گردد. به این صورت که تولیدکننده با توجه به میزان فولاد و سایر مواد استفاده شده در هر متر از میلگرد، قیمت مشخصی برای آن در نظر می‌گیرد. این میلگرد‌ها در سایز‌های مختلفی در بازار موجود می‌باشند و معلوم است که با توجه به میزان مواد استفاده شده در هر متر از آن، دارای قیمت‌های مختلفی می‌باشند.

با توجه به مواردی که در خصوص این میلگرد‌ها گفته شد، استفاده از آن‌ها در مقایسه با دیگر روش‌های قدیمی، مقرون به صرفه و مناسب‌تر خواهد بود. در ضمن میلگرد بستر حالت و شکل نسبتاً مناسبی به دیوار‌های سازه خواهد داد.

عوامل تأثیر‌گذار روی قیمت میلگرد بستر

یکی از عامل‌های مؤثر بر روی قیمت میلگرد بستر که تعیین‌کننده می‌باشد، سایز مفتول به کار گرفته شده در تولید این نوع از میلگرد می‌باشد. همین طور قیمت میلگرد بستر به وجود یا عدم وجود پوشش لایه گالوانیزه بر روی این میلگرد نیز وابسته می‌باشد. یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار بر روی قیمت این نوع میلگرد، نوسانات موجود در بازار ارز و به طبع آن نوسانات نرخ فلز آهن در بازار‌های جهانی و بازار ایران می‌باشد که در قیمت‌گذاری آن مؤثر است.

یکی از عامل‌های تأثیر‌گذار در قیمت هر چیزی، مقدار مورد نیاز آن جنس است. این مورد در خصوص این نوع میلگرد هم صدق می‌کند. جهت محاسبه مقدار میلگرد بستر مورد نیاز در ساختمان، می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید. در زیر چند روش را به صورت مختصر توضیح خواهیم داد.

در اول که به نام روش محاسباتی نیز شناخته می‌شود، باید مجموع سطح مقطع‌های مفتول‌های به کار گرفته شده، معادل با 0.0007 سطح مقطع مؤثر دیوار در نظر گرفته شود. شیوه دوم برای محاسبه مقدار میلگرد مورد نیاز، روش تجویزی است. در این روش در ازای هر 40 سانتی‌متر از ارتفاع دیوار می‌بایست یک ردیف از این میلگرد به کار گرفته شود. روش سوم که یکی از روش‌های قدیمی برای محاسبه وزن میلگرد بستر می‌باشد به این صورت است که مساحت کف میلگرد که به صورت دایره‌ای می‌باشد را محاسبه می‌کنند. سپس در طول میلگرد ضرب کرده و حاصل را ضربدر 7.8 می‌کنند. عدد به دست آمده را بر هزار تقسیم می‌شود تا وزن حدودی میلگرد مشخص شود. در آخرین روش که تقریباً روش جدیدی به حساب می‌آید و بر طبق استاندارد ISO3132 می‌باشد، سایز میلگرد در خودش ضرب می‌شود و عدد حاصل را بر 162 تقسیم می‌کنند تا وزن تقریبی میلگرد به دست بیاید.

شما می‌توانید برای اطلاع از آخرین قیمت میلگرد بستر و مشاوره در مورد خرید میلگرد بستر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

فروش میلگرد بستر

اغلب سازندگان که قصد خرید میلگرد بستر را دارند، همیشه با یک سؤال مواجه هستند که برای خرید میلگرد بستر از چه طریقی می‌توانند اقدام کنند و باید به کجا مراجعه نمایند. خرید و فروش انواع میلگرد‌ها معمولاً در فروشگاه‌ها و بنگاه‌های آهن آلات صورت می‌گیرد. با توجه به اینکه در کدام شهر ساکن می‌باشید و همین طور قصد خرید چه نوع میلگردی و از کدام برند را دارید، می‌توانید به فروشنده‌های گوناگونی مراجعه نمایید.

پیشنهاد ما به شما این است که از طریق فروشگاه‌های آنلاین و اینترنتی به مقایسه انواع برند‌ها و قیمت هرکدام بپردازید تا بتوانید گزینه نسبتاً مناسبی از نظر کیفیت و قیمت انتخاب کنید.

در نظر داشته باشید که خرید میلگرد بستر شما را کمک می‌کند تا مقاومت و استحکام ساختمان‌های خودتان را بیشتر کنید و در برخی از هزینه‌ها مانند دوغاب کاری صرفه‌جویی کنید.