آیین‌نامه‌ها, دیوارها, زلزله, نماها

دانلود نشریه 714 – دستورالعمل طراحی سازه‌ای و الزامات و ضوابط عملکردی و اجرایی نمای خارجی ساختمان‌ها

دانلود نشریه 714

اگر زمانی که در یک شهر یا هر محیط مسکونی در حال قدم زدن باشید، متوجه خواهید شد که اکثریت سازه‌ها دارای یک نما می‌باشند و با کمی دقت متوجه خواهید شد که انواع مختلفی از نماها وجود دارد که بر روی سازه‌ها نصب شده‌است. تصور کنید اگر ساختمان‌ها از نمای خارجی برخوردار نبودند، چه میزان فضای بصری شهرها به‌هم‌ریخته می‌شد. پس یکی از الزامات اجرای نماهای خارجی بخشیدن زیبایی بصری به سازه‌ها و محیط مناطق مسکونی می‌باشد.
استفاده روزافزون از نماهای خارجی و پیشرفت در طراحی و روی کار آمدن انواع مختلف نما برای ساختمان‌ها، نظام ساخت و ساز را بر آن می‌دارد که توجه ویژه‌ای به محیط ایمنی‌سازی و اجرای اصولی آن داشته‌باشد. کشور ما در جغرافیایی قرار دارد که شاهد بروز زلزله در اقلیم‌های متفاوتی هستیم، علاوه برآن، مناطق زیادی از کشور ما وجود دارد که تحت تاثیر بادهای شدید می‌باشند و این گونه نیروهای خارجی و وجود انواع متفاوت اقلیم‌های سرد، خشک، گرم و مرطوب نحوه ساخت و ساز را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. نماها نیز از اجزای حساس ساختمان‌ها می‌باشند که باید مطابق با مقررات و ضوابط معینی اجرا شوند و هر چه کیفیت اجرای آن بالاتر رود، باعث ارتقائ کیفیت ساخت و ساز در کشورمان می‌شود.

طبق آنچه که توضیح دادیم، مرکز تحقیقات راه و شهرسازی با همکاری نظام فنی و اجرایی سازمان برنامه و بودجه اقدام به تهیه ضابطه 714 یا نشریه 714 کرده‌است. و آن را با عنوان “دستورالعمل طراحی سازه‌ای و ضوابط عملکردی و اجرایی نمای خارجی ساختمان‌ها” به مراجع اجرایی ابلاغ کرده‌اند.

آنچه که نیاز به تاکید دوباره دارد، لزوم اجرایی بودن آنچه که در این نشریه آمده‌است، می‌باشد. البته به مانند تمام ضابطه‌ها، این مورد نیز مصون از اشتباه نیست و به طور مرتب دارای اصلاحیات و نسخه‌های اصلاح‌شده بوده‌است و خواهد‌بود.

در این نشریه به طور کامل و مفصل به نحوه اجرای انواع نماهای خارجی پرداخته‌شده و ضوابطی که برای بالا بردن ایمنی نماهای ساختمان تحت تاثیر بارهای وارده بر آن نظیر لرزه‌ها، ضربات، باد و عوامل محیطی است، به طور مفصل تشریح شده‌است.

فصل اول

فصل اول اطلاعاتی کلی درباره انواع نما، دلایل مستحکم‌سازی و بالا بردن ایمنی و اطلاعاتی درباره دستورالعمل حاضر ارائه می‌کند، آیین نامه انواع نماها را در دو گروه دسته‌بندی قرار داده‌است. انواع نما از نظر نحوه اجرا و اتصال و انواع نما از نظر مصالح.

فصل دوم

فصل دوم با عنوان الزامات اجرایی ملاحظات و معیارهای کلی در رفتار نماها و اتصالات مربوط به آن را بررسی می‌کند. بررسی الزامات مصالح انواع نما شامل نماهای آجری، سنگی و سرامیکی، نماهای شیشه‌ای، سیمانی و نماهای فلزی و آلومینیومی در این فصل صورت گرفته‌است و علاوه‌بر آن به نحوی بالا بردن مقاومت در برابر عوامل جوی، عایق‌کاری‌ها و نحوه بخاربندی نماها پرداخته‌شده‌است.

فصل سوم

فصل سوم به بررسی بارهای وارده بر نما ساختمان می‌پردازد. اینکه بارها شامل چه بارهایی هستند و چگونه باید نوع بار و میزان اثرگذاری، معیارهای ارزیابی و پذیریش آن‌ها را بررسی کرد. انواع بار شامل بار ثقلی، زلزله، باد و اثرات لرزه‌ای می‌باشد.

فصل چهارم

در فصل چهارم به طور کامل و تخصصی به نماهای سنگی پرداخته‌شده‌است و بخش‌های مختلف نماهای سنگی بیان شده و آن‌ها را از نظر مصالح مختلف مانند گرانیت، تراورتن، ماسه سنگ مرمر و سنگ لوح بررسی و با توجه به ویژگی‌های هر کدام الزامات مروبط به اجرای آن آمده‌است.

فصل پنجم

این فصل به بررسی نماهای آجری می‌پردازد. انواع نماهای آجری و انواع آجر نما، استانداردهای مربوط به هر کدام، الزامات کلی و ضوابط اجرایی به صورت دقیق و جزئی در این فصل بررسی شده‌است.

فصل ششم

فصل ششم در مورد نماهای سیمانی می‎باشد. این نماها از طریق سیمان، آهک، ماسه و آب ایجاد می‌شود و یک لایه رنگ نیز بر روی آن قرار می‌گیرد. این نماها هم برای فضای داخلی ساختمان و هم فضای خارجی سازه قابل استفاده است و البته برای هر دو فضا بسیار استفاده می‌شود. بعد از ارائه اطلاعاتی کامل درباره نماهای سیمانی، انواع آن، الزامات مربوط به آن آورده‌شده‌‌است.

فصل هفتم

فصل هفتم نمای سرامیکی را بررسی می‌کند. این گونه نماها با استفاده سنگ‌های مخصوص سرامیکی به صورت خشک و تر نصب می‌شود. در روش نصب تر، سنگ‌های سرامیکی با استفاده از سیمان چسپانده می‌شود و در روش خشک، سنگ‌های سرامیکی با استفاده از اتصالات مخصوص مهار می‌گردد. روش نصب، الزامات و دستورالعمل‌ها به صورت کامل و جزئی در ادامه این فصل بیان شده‌است.

فصل هشتم

فصل هشتم به الزامات مربوط به طراحی و اجرای نماهای کامپوزیتی اختصاص دارد. یکی از متداول‌ترین نماها که در سال‌های اخیر استفاده می‌شود این نماها می‌باشد. جزئیات و الزاماتی که در این فصل نشریه آمده است بسیار اهمیت دارد.
دانلود نشریه 714

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *