آیین‌نامه‌ها, دیوارها, والپست

دانلود نشریه 819 – راهنمای طراحی سازه‌ای و جزئیات اجرایی دیوارهای غیرسازه‌ای

دانلود نشریه 819

آنچه در طی این سال‌ها به صورت جهانی و ملی در رابطه با زلزله تجربه شده گویای این موضوع است که باید آمادگی‌های لازم در رویارویی با این پدیده ناگزیر را داشته‌باشیم. چرا که هر چه به گذشته بر می‌گردیم میزان آسیب‌های ناشی از آن بیشتر بوده و دلیل آن میزان اندک آمادگی و پیش‌بینی‌ها در مورد آن بوده‌است.

ارتقاء ایمنی ساختمان‌ها در برابر زلزله بسیار اهمیت دارد و در طی این سال‌ها تلاش‌های فراوانی در این راستا صورت گرفته‌‌است، اما آنچه‌که مشخص است هنوز سازه‌های ملی ما دارای معایب فراوانی می‌باشند. وجود این وضعیت در کشور ما می‌تواند چند دلیل عمده داشته‌باشد. مانند عدم اجرای مقررات وضع‌شده، عدم وجود مقررات معین در برخی زمینه‌ها، استفاده از روش‌های قدیمی و ناکارآمد.

یکی از این اجزا، که مقررات و آیین‌نامه‌های مخصوصی تا همین چند سال گذشته نداشت و در اجرای آن از روش‌های جدید استفاده نمی‌شد، دیوارهای غیرسازه‌ای بود. که خوشبختانه در حال حاضر آیین‌نامه‌های مخصوصی دارد و یکی از این آیین‌نامه‌ها، نشریه کنونی است که گروه تولیدی پوکاسازه در اختیار شما عزیزان قرار داده‌است.

این نشریه با نام کوتاه نشریه 819 یا ضابطه 819 شناخته می‌شود و نام کامل آن “راهنمای طراحی سازه‌ای و جزئیات اجرایی دیوارهای غیرسازه‌ای” می‌باشد.

هدف ایجاد این نشریه کاهش آسیب‌پذیری ساختمان‌ها از نظر طراحی لرزه‌ای و مهار اصولی دیوارها برای پدیده زلزله می‌باشد. این نشریه با همکاری سازمان نظام مهندسی استان البرز، وزارت راه و شهرسازی و مرکز تحقیقات راه، مسکن، شهرسازی پدید آمده‌است.

نشریه 819 در سه فصل ارائه شده است. 

فصل اول (دستورالعمل طراحی)

هدف کلی این فصل ارائه دستورالعملی شامل روش‌های محاسباتی، جزئیات و نقشه‌های اجرایی برای دیوارهای خارجی و پارتیشن‌های داخلی ساختمان‌ها می‌باشد. در این دستورالعمل علاوه بر روش‌های محاسباتی، دیتیل‌ها و جداولی مخصوص انواع سازه‌ها تا محدودیت 10 طبقه‌ای قرار داده‌شده‌است و سازه‌ها درچند سطوح اهمیت ساختمانی طبقه‌بندی گردیده‌است. فعالان و مهندسین با توجه به سطح اهمیت ساختمان می‌توانند جزئیات اجرایی را از این نشریه استخراج کرده و بر اساس ضوابط فصل چهارم استاندارد 2800 استفاده کنند. آن‌چنان که در این نشریه ذکر شده ضوابط، دستورالعمل‌ها و دیتیل‌های اجرایی جداول کاملاً پیشنهادی بوده و الزامی در آن وجود ندارد.

فصل دوم (جداول راهنما)

در این فصل با توجه به فرضیاتی مشخص اقدام به تهیه جداول راهنما شده‌است که در زمینه مقاطع وال پست‌ها، جزئیات مهار، جزئیات تسلیح برای دیوارهای خارجی و داخلی در دسترس قرار گرفته‌است. این جداول راهنمایی برای اجرای انواع دیوارها چه داخلی و چه خارجی در سطوح مختلف اهمیت ساختمان‌ها می‌باشد و تا ساختمان‌های 10 طبقه‌ای قابل استفاده‌است.

فصل سوم (جزئیات و دیتیل های اجرایی)

این فصل مختص دیوارهای بلوکی می‌باشد و جزئیات دقیق در رابطه با آن ارائه‌شده‌است.
دانلود نشریه 819

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *