آیین‌نامه‌ها, دیوارها, میلگرد بستر, والپست

دانلود نشریه 729 – راهنمای طراحی لرزه‌ای دیوارهای بنایی غیرسازه‌ای مسلح به میلگرد بستر

دانلود نشریه 729

در طی مباحث مختلف، همواره درباره این‌که چه میزان تقویت و استحکام‌سازی دیوارهای غیرسازه‌ای اهمیت دارد،‌ صحبت کرده‌ایم. در طی سال‌های اخیر این نیاز، سبب ایجاد الزاماتی گردیده‌است که این الزامات طبق نشریه‌هایی مانند “طراحی و اجرای اجزای غیرسازه‌ای (پیوست ششم استاندارد 2800)” و “آیین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله (استاندارد 2800)” ارائه گردیده‌است. در عین حال امور نظام فنی و اجرایی این سازمان نشریه‌ای با عنوان ضابطه 729 با نام کامل “راهنمای طراحی لرزه‌ای دیوارهای بنایی غیرسازه‌ای مسلح به میلگرد بستر” گردیده‌است.

در ساخت و سازها باید همواره از مصالح بنایی استفاده کرد و از این بابت ناگزیریم و همواره استفاده از این مصالح دامنه گسترده‌ای داشته‌است. چه در اجزای غیرسازه‌ای و چه در اجزای سازه‌ای کارآمدی آن به اثبات رسیده‌است. اما نکته این جاست که این مصالح دارای معایبی نیز می‌باشند.

این گونه مصالح ساختمانی از نظر لرزه‌ای داری دو نقطه ضعف عمده می‌باشند که همواره تلاش بر این بوده‌است که بتوان این ضعف‌ها را پوشش داد. در طی سال‌ها در این امر موفقیت‌هایی نیز حاصل شده‌است. ضعف اول مصالح ساختمانی عدم شکل‌پذیری و وزن بالای آن‌ها می‌باشد که در این جهت راهکارهایی ارائه شده‌است،‌ برای مثال از مصالح ساختمانی جایگزینی استفاده شده‌است،‌یعنی مصالحی روی کار آمده‌اند که وزن به مراتب اندکی داشته‌اند و در عین حال از استحکام و استقامت بالایی نیز برخوردار هستند.

ضعف در شکل‌پذیری، ‌هنوز هم از ضعف‌های پراهمیتی است که نیاز به کار فراوان دارد. عدم شکل‌پذیری به خصوص در دیوارهای غیرسازه‌ای و غیر باربر ساختمان،‌ سازه را در بربر زلزله مستعد آسیب و خسارات می‌کند. برای این منظور راهکارهایی ارائه‌شده‌است. یکی از این راهکارها مسئله عدم اتصال مستقیم و سخت دیوارها به سازه می‌باشد. برای این منظور یعنی نحوه صحیح ایجاد این اتصال غیر مستقیم می‌توان از الزامات مندرج در این نشریه استفاده کرد.
نشریه 729 که در انتهای همین صفحه،‌ در اختیار شما عزیزان قرار داده‌ایم، برگرفته از آیین‌نامه‌های بین‌المللی می‌باشد و تمرکز بر عملکرد دیوارهای غیرباربر و غیرسازه‌ای در اثر نیروهای خارج از صفحه ناشی از زلزله و باد دارد. در این ضابطه به طور مفصلی به المان میلگرد بستر پرداخته‌شده‌است و جزئیاتی کاملاً‌ دقیق در طی جداول و توضیحات بیان شده‌است که بسیار کارآمد می‌باشد.

فهرست مطالب نشریه 729

  • فصل اول:‌ مروری بر رفتار لرزه ای دیوارهای بنایی
  • فصل دوم:‌ دیوارهای بنایی 
  • فصل سوم:‌ میلگرد بستر
  • فصل چهارم:‌ تقاضاهای وارده بر دیوارهای بنایی غیرسازه ای
  • فصل پنجم:‌ طرح خمش دیوارهای بنایی غیرسازه ای 
  • فصل ششم:‌الزامات اجرایی 
دانلود نشریه 729

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *